logo
  Arabic  English  Germany  Russian  TürkçeDeğişen Öykü

DEĞİŞEN ÖYKÜ`;

Evet Öykü’müz değişti!
3 yıl öce bu kararı verirken çok düşünmüştük yeni bir başlangıç nasıl olur nasıl yaparız diye ama şimdi iyi ki bu yola çıktık diyoruz.
Eşim ve ben İstanbul’da yaşıyorduk. Şehir gürültüsünden bıkmış beton yığını görmekten sıkılmıştık. Radikal bir karar alarak yaşam şartlarının oldukça zor olduğu her bir yanı beton yığını ve bir o kadar da gürültü dolu bu koca şehirden ayrılıp Muğla ili “Dalaman” ilçesine gelmeye karar verdik. Bizim Öykü’müz de bu noktada tamamı ile değişti. Artık korna sesleri yerine penceremizden kuş seslerini dinliyoruz.
Dalaman’a gelmeden önce İstanbul’da bir evim vardı. Aidatı 500 TL idi. Emekli maaşı ile İstanbul şartlarında geçinmek bir hayli zordu ve yaşam kısıtlıydı. Bu evi satma kararı aldım ve 800.000 TL ye sattım. “Dalaman” dan bu para ile 4 adet ev aldım. Bir tanesinde kendim oturuyorum. Diğer 3 tanesini kiraya verdim. 2.000 TL olan emekli maaşıma ek olarak bu dairelerden gelen 4.000 TL lik kira gelirim var. 6.000 TL lik bir bütçe ile eşim ve ben “Dalaman” da bir hayli kolay olan yaşam şartları ve doğal güzellikleri ile ikinci baharımızı yaşıyoruz.
İstanbul’da imkansızlıktan dolayı farklı kültürleri tanımaya ve tatil yapmaya hiçbir zaman fırsatımız olmadı. Şimdi ise eşim ve ben Muğla, Antalya, Denizli, Aydın, Burdur gibi çevre illerde tarihi ve turistik yerler gezip aynı zamanda nerede ne festivaller var onları takip edip yeni yerler ve yeni kültürler keşfediyoruz.

Her hafta sonu kendimize bir rota seçiyoruz. Dalaman merkezi konumda bir ilçe olduğu için günübirlik bir çok yere gidip dönebilme şansımız var ve bu da bize daha çok yerler keşfetme imkanı sunuyor. Burdur’da bulunan 184 metreye kadar derinliğe sahip Türkiye’nin en derin tatlı su gölü olan Salda Gölünü ziyaret ettik. Türkiye’nin Maldivleri diye adlandırılan bu göl Turkuaz rengi suyu bembeyaz kumları ile sizi adeta büyülüyor. Tektonik Krater gölü olduğu için Salda Gölünün suyu soda ve magnezyum açısından çok zengindir. Ve o eşşiz kumsalın sırrı yine magnezyumdur. Dalaman’dan sabah yola çıkıp yol üzerinde yapabileceğiniz köy kahvaltısı sonrası doğa ile iç içe olup bembeyaz kumsalda turkuaz rengi sulara karşı gün batımı izleyerek günü sonlandırıp evinize dönebilirsiniz.
Ve yine keşfettiğimiz yerlerden biri günübirlik gidebileceğimiz Isparta lavanta bahçeleri. Bir köy düşünün ki lavanta cenneti, uçsuz bucaksız lavanta tarlaları, huzur veren bir yer. Mis gibi lavanta kokusunu içinize çekin... Etraftaki hakim renk mor ve eflatun civardaki evlerin kapı pencereleri bile mora boyanmış. Lavantadan yapılan bir çok ürünü satın alabilirsiniz. Lavanta tarlalarının içinde unutulmaz fotoğraf kareleri yakalayıp günümüzü ölümsüzleştirdikten sonra Eğridir Gölünü ziyaret edip heybemize yeni anılar katarak Isparta’dan  Dalaman’da bulunan evimize dönüyoruz.

Her gün yeni yerler keşfetmenin mutluluğu içinde hayatımızı sürdürüyoruz. Doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla en güzel şehirler arasında bulunan Aydın’a da çevirdik rotamızı tabi ki. Tarih ve kültür sevenler için harika bir yer. Egenin birçok yeri gibi Aydın da ören yerleri açısından oldukça zengin. Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Aydın onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından dolayı pek çok tarihi ve kültürel kalıntılarıyla sizi başka bir dünyaya alıp götürecek güzellikte.
Bir sonraki durağımız Denizli. Tabiki tandır kebabı yemeden , havlu bornoz satan AVM ye uğramadan dönmedik tarihi ve doğa turizmi açısından adeta bir cennet olan bölgede pek çok keşfedilecek şey mevcut. Pamukkale’de bulunan bembeyaz doğa harikası travertenleri görmeden kesinlikle dönmeyin. Hala bu eşsiz güzelliklerden mahrum olanlar varsa bence henüz geç olmadan sizde buraya Dalaman’a gelin ve günübirlik seyahatler yaparak bu muazzam güzellikleri keşfedin. Ne kadar çok gezilecek yer varmış ve İstanbul’da buna fırsat yokmuş bunu Dalaman’a gelince daha iyi anladık.

Turizm cenneti olan Antalya’yı da anılarımıza eklemeliydik ve hafta sonu için bir rota belirledik. O kadar çok gezilecek yer var ki Antalya da biz büyüsüne kapıldık bile. İhtişamlı Manavgat şelalesi ve antik çağda liman kenti olan Side, amazon ormanları hissiyatı veren büyüleyici Düden şelalesi, doğa cenneti olan yeşilin her tonunu görebileceğiniz dinginliğiyle insanı kendine çeken büyüleyici bir yer olan Kurşunlu şelalesi, bir çok tarihi köşesi ve turistik plajları ile ünlü Kaş, Kalkan, Kemer, Demre, Kaleköy ve bunun gibi bir çok ilçeyi gezdikten sonra Dalaman’a dönerken yolunuzun üzerinde 10 dk süren keyifli bir teleferik yolculuğu ile ulaşabileceğiniz tünek tepeye uğramadan geçmeyin. Konyaaltı sahilini, limanı ve daha birçok manzarayı seyredebileceğiniz bol bol oksijenin yeşilliğin olduğu, çayınızı kahvenizi keyifle içebileceğiniz bir yer. Adeta kuş yuvasını andıran bu tepede gözünüzün alabildiğince mavi tonunu izlerken içiniz huzurla kaplanacak. İstanbul’da yaşarken ne kadar güzellikten mahrum kalmışız bunu şimdi daha iyi anlıyorum.
Hayatımıza yeni bir yön verip Dalaman’a gelmek bu zamana kadar verdiğim en doğru karardı ve her gün bunu tüm ruhumla hissediyorum. Her gün yeni yerler keşfetmek ve orda ki atmosfere bürünmek tabiatla iç içe olmak bize sunulmuş en büyük değer. Dalaman’ı seçerken merkezi konumda olması bizim için en büyük artıydı. Gittiğimiz yerlerde otelde kalmaktansa kendi evimize geri dönmek büyük bir lükstü. Ege’nin incisi olan Muğla, il sınırları içinde bulunan Bodrum, Datça, Göcek, Marmaris, Köyceğiz, Fethiye, Akyaka dünya turizminde muhteşem tabiat güzellikleri, tarihi yapısı, dünyaca ünlü plajları, ihtişamlı koyları ve coğrafi konumu ile ülkemizin gözbebeğidir. Ne mutlu ki eşim ve ben her gün bu güzellikleri yaşama fırsatı buluyoruz.  Sizde Dalaman’a gelip öykünüzü değiştirmek istemez misiniz? Hepinizi bol oksijene davet ediyor ve bekliyoruz.

Neden mi Dalaman’ı seçmeliyiz, size şöyle örnek vermek istiyorum. Tüm Dünya olarak bilindiği üzere zor bir süreçten geçiyoruz. Bizim ülkemizde de zaman zaman sokağa çıkma yasağı oluyor. İstanbul’da bulunan 65 yaş üstü arkadaşlarım yaş sınırından dolayı sokağa çıkamıyor ve evde otururken dört duvar arasında canları sıkılıyor. Pencereden boş kaldırımları seyretmek ve araç gürültülerini dinlemek zorunda kalıyor. Oysaki bizim şuan oturduğumuz, içerisinde her şey düşünülerek bizlere yaşam alanının sunulduğu bu güzel ve muazzam sitede bulunan üstü begonvillerle kapatılmış dört bir yanı yeşilliklerle bürünmüş yürüyüş yolunda yürüyüşümüzü yapıyor, havuza karşı balkonumuz da kuş sesleri ve mis gibi içimizi açan çiçek kokuları eşliğinde kahvemizi yudumluyoruz. Site içinde bulunan spor aletlerinde akşam sporumuzu bile yapıyoruz. Güller, hanımelleri, limon çamları ve birçok bitkinin bulunduğu doğal yaşamı bize her adımda sunan olabildiğince yeşil alanın olduğu site içindeki bahçemizde bulunan kamelya da otururken İstanbul’da ki arkadaşlarımı görüntülü aradım ve siteyi tanıttım.  Bu atmosfere bayıldılar ve çok beğendiler. Şimdi onlarda evlerini satıp doğal yaşamla iç içe olmak adına bizim oturduğumuz siteden ev alacaklar. Onlarda gelirse bizden mutlusu olmayacak. Bu zor süreç geçtikten sonra hep beraber havuz başında keyif yapıp her anımızın tadını çıkaracağız. Tarih kokan seyahatlerimize devam edeceğiz.

Hiçbir anı ve zamanı ertelemeyin. Hayatın bize sunduğu güzellikleri en iyi şekilde değerlendirin. Başka bir yarın ve yaşam olmayacak o yüzden şimdi her şeyi bir kenara koyarak bizim gibi doğru verilen bir kararla sizde hepsini gerçekleştirebilirsiniz. Ertelemeyin hayatı önünüzdeki var olan günleri, kendinizi doğaya bırakın ve o huzuru yakalayın. Beton yığını görmekten sıkılan, büyük şehrin keşmekeşliğinden bıkan, gürültüler arasında yorulan herkesi Dalaman’a bekliyoruz. Hepimiz yeni öyküler hak ediyoruz.
Katkısız, doğal ve sağlıklı lezzetleri, her bir yanı turuncu ve yeşilin huzuruyla boyanmış tablo gibi olan portakal bahçeleri, kırmızının ihtişamını sunan nar bahçeleri, eşsiz bucaksız mis kokulu limon bahçeleri, barışın simgesi olan zeytin tarlaları ve turkuaz rengi denizi, yeşilin her tonunu barındıran kırları, her karışında portakal çiçeği, hanımeli, melisa kokan sokakları ile bize tabiatın tüm güzelliklerini yaşama şansı veren  ve doğa ile iç içe olan Dalaman’da yaşamak bizim için büyük bir ayrıcalık. İyi ki geldik ve öykümüzü değiştirdik diyoruz